Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:11:08 PM

Ücret

69.90 TL

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanma protokolü, boşanma davasının neticelenmesi için anlaşmanın yazılı bir şekilde düzenlemesini içerir. Anlaşmalı boşanma protokolü taraflar arasında dava açmadan önce maddi manevi tüm noktaların ortak bir karara varılmasını gerektiren bir protokoldür. Anlaşmalı boşanma protokolü dava başlangıcında taraflar aralarında hemfikir olduklarını, tüm sonuçları kabul ettiklerini ve bunu protokol hale getirip yazılı şekilde mahkemeye sundukları, boşanma dilekçesinin tamamlayıcı unsurudur.

Eğer ki; anlaşmalı boşanma dilekçesi ile birlikte “Anlaşmalı boşanma protokolü” sunulmaz ise, hâkim kendiliğinden protokolde ki hususları düzenleyecektir. Ancak bu durumda boşanma süreci uzayacaktır. Bu neden ile eşler tüm hususlarda anlaşmaya varmalı, bunu protokol haline getirmeli, dava dilekçesi ile birlikte Mahkemeye sunmalı ve en son olarak Hâkim'in huzurunda da bu protokolde anlaştıklarını beyan etmelidir.

Anlaşmanın İçeriğinde Neler Bulunması Gerekmektedir?

Taraflarca hazırlanan anlaşmalı boşanma protokolünün içerisinde mutlaka Tarafların boşanma kararı verdiklerine dair iradelerini belirten beyanları olmalıdır.

Anlaşmalı boşanma protokolünde olması zorunlu unsurlardan birisi eşlerin ortak çocuklarıyla ilgili boşanmadan sonra çocuğun velayetinin hangi tarafta kalacağı, velayet kendisine kalmayan eş ile çocuk arasında ne şekilde kişisel ilişki kurulacağı ve çocuk için ödenecek iştirak nafakası hakkında bilgilerin bulunması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolünde olması zorunlu bir diğer konu ise yoksulluk nafakası, iştirak nafakası, mal paylaşımı, maddi-manevi tazminat gibi mali konulardır. Nafaka ve tazminat konusunda eşlerin birbirlerinden bir beklentisi olmasa bile bu hususun protokolde belirtilmesi gerekmektedir. Mali konulardan olan taraflar sahip oldukları ortak malların ve kişisel eşyaların paylaşımıyla ilgili hususların da boşanma protokolünde belirtilmesi gerekmektedir.

Hazırlanan protokol ıslak imzalı olmalıdır. Anlaşmalı boşanma protokolü dava açılırken sunulmamış ise; en geç anlaşmalı boşanma davasının ilk duruşmasından önce Mahkemeye sunulmalıdır.  Taraflar duruşma sırasında da sundukları bu protokol de anlaştıklarını, kabul ettiklerini beyan etmelidir.

Anlaşmalı boşanma protokolü nasıl hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma protokolünü kendi şartlarınıza uygun olarak hazırlayabilmek için sitemizden yardım alabilirsiniz. Size sorulan birkaç soruya yanıt vererek protokolün otomatik olarak hazırlanmasını sağlayabilir ve çıktısını hemen alabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma protokolünü hazırlayabilmek için yapmanız gerekenleri şöyle açıklayalım;

Ekranın sol tarafındaki “örneği doldurunuz” kısmından devam edin.

Karşınıza gelen ilk ekrandaki bayan eşin adını, soyadını, kimlik numarasını ve açık adres bilgilerini yazın ve devam edin.

Diğer ekranda erkek eşin adını, soyadını, kimlik numarasını ve açık adres bilgilerini yazarak ilerleyin.

Bir sonraki bölümde 18 yaşından küçük çocuğunuzun olup olmadığını işaretleyin. Eğer varsa, çocukların isim, soy isim ve kimlik numaralarını sırayla yazın. 18 yaşından küçük çocukların olması durumunda, çocukların velayetinin kime verileceği, velayeti üzerinde olmayan diğer tarafın adı ve soyadı, diğer tarafın çocukları her ayın kaçıncı hafta sonunda göreceği, diğer tarafın çocuklarla hangi gün görüşeceği, diğer tarafın çocuklarla dini bayramların kaçıncı gününde görüşeceği, çocukların diğer tarafta dini bayramlarda kaç gün yatılı olarak kalabileceği, yaz tatilinde çocukların diğer tarafta hangi ay kalabileceği, diğer tarafın çocuklarla ek görüşme için kaç gün önceden talepte bulunması gerektiği, iştirak nafakasının ödenmeye başlayacağı tarih, iştirak nafakasının bedeli, iştirak nafakasının yatırılacağı banka ismi, iştirak nafakasının yatırılacağı IBAN numarası, her ayın en geç kaçında yatması gerektiği ve bu nafakanın bedelinin her yıl ne kadar oranda artması istendiği bilgilerini doldurmaya devam edin. Bu bilgiler, hâkimin her konuda anlaşmaya varıldığını görmesi ve boşanma sürecini hızlandırması açısından önemlidir.

Çocuklar ve iştirak nafakası ile ilgili bölümü doldurduktan sonra aynı sayfadaki taraflardan birinin yoksulluk nafakası talebi olup olmadığı kısmı işaretleyin. Eğer cevabınız evetse, yoksulluk nafakası alacak tarafın adını, soyadını, bu nafakayı ödeyecek tarafın adını ve soyadını, nafakanın ödenmeye başlayacağı tarihi, yatırılacağı banka adını, yatırılacağı IBAN numarasını, her ayın en geç kaçında yatırılacağını, her yıl artırılması gereken oranı, bu nafakanın ne kadar olacağını yazın.

Çocuklar ve yoksulluk nafakası bilgileri girildikten sonra yine aynı ekrandaki ilgili bölüme, ortak konutta yaşamaya devam edecek olan kişinin adını ve soyadını yazarak, bir sonraki bölüme devam edin.

Diğer bölümde birlikte yaşanılan konutun açık adresini, ortak konuttan ayrılacak olan eşin adını ve soyadını, tarafların ortak aracının olup olmadığını yazın. Tarafların ortak araçları olması durumunda aracın plakasının kayıtlı olduğu ili, aracın kayıtlı olduğu kişinin adını ve soyadını, aracın markasını, plakasını, modelini ve aracın ne şekilde paylaşıldığını yazın. Bu bilgileri girdikten sonra “devam” kısmına tıklayın.

Diğer bölümde tarafların ortak taşınmazının olup olmadığını işaretleyin. Eğer varsa, taşınmazın kayıtlı olduğu il ve ilçeyi, kimin üzerine kayıtlı olduğunu, açık adresini ve ne şekilde paylaşıldığını yazın. Bu bölümde tarafların birbirlerinden tazminat talepleri olup olmayacağını da belirtmeniz gerekir. Eğer tazminat talepleri varsa, tazminat ödeyecek olan kişinin adını, soyadını, tazminat alacak kişinin adını ve soyadını, tazminat talebinin detayını yazın. Yine bu bölümde son olarak ziynet eşyalarının ne şekilde paylaşıldığını yazın ve devam edin.

Son bölümde bayan olan kişinin kızlık soyadını, protokolün düzenlenme tarihini ve protokolün düzenlendiği adresi yazın ve protokolü tamamlayın.

Girdiğiniz eksik ya da yanlış bilgi olup olmadığını kontrol etmek için “geri” kısmından her sayfaya tekrar dönebilirsiniz. Protokolü tamamladıktan sonra ödeme sayfasına ulaşmak için “işlem tamamlandı” kısmından devam etmeniz gerekir. Ödemenizi yaptıktan sonra ise bu protokolün çıktısını alabilirsiniz.

Protokolü her iki tarafın da imzalaması ile  ve birlikte gerekli başvuru yapılabilir.

Protokol ile birlikte '' Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi '' de doldurmanız gerekmektedir.