Hesap İşletim Ücretinin İadesi Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:10:29 PM

Ücret

24.90 TL

Hesap İşletim Ücretinin İadesi Dilekçesi

Hesap işletim ücreti, bankalar tarafından vadesiz hesap sahibi olan müşterilerden alınan senelik ücrettir. Pek çok banka tarafından alınan hesap işletim ücretleri bazı bankalar tarafından alınmamaktadır. Diğer yandan hesap işletim ücretlerinin alınması Danıştay kararı ile engellenmiştir. Bu bağlamda müşteriler hesap işletim ücretlerinin iadesini talep edebilmektedirler. Danıştay tarafından alınan karar neticesinde bankaların müşterilerinden hesap işletim ücreti almasının önüne geçilmiştir ve müşterilerin geçmiş 10 senelik hesap işletim ücretlerinin iadesini almaları mümkün olmuştur.

Öğrenciler, Maaş müşterileri (İş yeri ile Banka arasında anlaşma olmalı aksi takdirde hesap işletim ücreti alınabilir), su, elektrik, doğalgaz ya da telefon gibi faturaları için bu hesap üzerinden otomatik ödeme talimatı verenler, (Yine banka ile müşteri arasında ki anlaşma yapılmalı) Sigorta ya da bireysel emeklilik gibi hizmetleri kullananlar,  Özel banka kartlarını alanlar Hesap işletim ücreti ödemezler.

Bankalardan Hesap İşletim Ücreti İadesi Nasıl Alınır?

Danıştay kararının açıklanması sonrasında hesap işletim ücretleri alınan müşteriler son 10 sene için ödedikleri ücretleri geri alabilmektedirler. Bu işlem şu yolların takibi gerekmektedir

1- Öncelikle Hesap işletim ücreti kesilmesi durumunda bu kesimlerin dekontları sizde mevcut değil ise bu dekontların önce “Hesap İşletim Ücreti Kesintisi Öğrenme Dilekçesi” ile hesabınızın bulunduğu bankanın şubesine başvurularak bu dekontların listesinin alınması gereklidir. Böylece bankadan talep edeceğiniz miktar netleşir. 

2- Kesintileri gösteren Bankadan temin edilen dekontlar veya listesi eklenerek “Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçesi” ” ile hesabınızın bulunduğu bankanın şubesine başvurularak iade talebinde bulunursunuz.

3- Bankalara yapılan bu talepler genellikle ilk seferinde reddedilmektedir. Bu ret sonrasında aynı belgeler ile kaymakamlıklarda yer alan “Tüketici Hakem Heyetine Dilekçe” ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Bankanın yazılı başvuruya rağmen tahsil ettiği hesap işletim ücreti tutarını bildirmemesi durumunda, banka hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na, https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet linki üzerinden şikâyette bulunulması yararlı olacağı gibi Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılacak başvuruda yaklaşık bir rakam belirtilerek direk başvuru yapılabilir.

Hesap İşletim Ücretinin İadesi Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Banklardan hesap işletim ücretini talep etmek için gerekli olan dilekçeyi, sitemizden yardım alarak birkaç dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Yöneltilen sorulara cevap vererek dilekçenizin hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Ardından dilekçenin çıktısını alarak imzalayıp, gerekli başvuruyu yapabilirsiniz. Dilekçenizi aşağıdaki adımları izleyerek hazırlayabilirsiniz;

“Örneği doldurunuz” kısmına tıklayarak dilekçeyi hazırlayacağınız ekrana ulaşın.

Bu ekranda istenen banka hesap numarası, dilekçe sahibine gönderilen hesap bildirim cetvelindeki son ödeme tarihi ve istenen hesap işletim ücreti miktarı bilgilerini yazarak “devam” bölümüne tıklayın ve sonraki bölüme geçin.

Bu bölüme açık adresinizi, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi yazarak, diğer bölüme devam edin.

Gelen ekrana kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı ve hesap işletim ücretini talep eden bankanın adını yazın ve sonraki bölüme ilerleyin.

Son bölüme dilekçe tarihini yazın ve tamamlayın. Artık ödeme sayfasına geçebilir ve ödemenizi tamamladıktan sonra, hemen çıktınızı alabilirsiniz. Ödeme sayfasına ulaşmak için “işlem tamamlandı devam et” kısmına tıklamanız gerekir.