Maaşın Düşük Gösterilmesi Nedeni SGK'ya Şikayet Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:05:49 PM

Ücret

24.90 TL

Maaşın Düşük Gösterilmesi Nedeni SGK'ya Şikayet Dilekçesi

Türkiye’de genellikle işçiler asgari ücretle çalışır. Ancak milyonlarca işçinin de asgari ücretten daha fazla maaş aldığı bilinmektedir. İşverenler vergi ve primden avantaj sağlamak için yüksek maaş verdikleri işçilerin sigorta primlerini asgari ücret üzerinden öderler. İstihdamın zaten çok büyük bir sorun olması, işçilerin işe başlarken bu tür sıkıntılara göz yummasına neden olmaktadır. Hatta bazı işçiler, yalnızca bir işim olsun çalışayım mantığıyla işe başlangıç aşamasında, maaşının düşük yatırılmasını kabul etmektedir. Maaşı düşük gösterilmesi işçinin pek çok açıdan hak kaybı yaşamasına neden olur. Bu hak kayıplarının önlenmesi için işçinin işverenini şikayet etme hakkı bulunmaktadır.

Maaşın düşük gösterilmesini sağlayan işverene, ne gibi yaptırımlar uygulanır?

2008 yılında değiştirilen Vergi Usul Kanununa göre işvereninin düşük ücretle düzenlediği maaş bordrosu, naylon fatura gibi işlem görür. Bu nedenle gerçeğe aykırı fatura düzenlemekten işverene 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilmektedir. İşveren aynı zamanda ücretin vergisini, 3 kat ceza ve gecikme faizi ile birlikte ödemek zorunda kalır. İşçiye eksik yatırılan sigorta primleri de cezalı olarak işveren tarafından ödenir.

Kanuna göre yanıltıcı belge düzenlenmesi kaçakçılık olarak sayılır. Bu kapsamda işveren, çeşitli para cezaları ile birlikte hapis cezası da alır ve yanıltıcı belge düzenlemiş gibi cezalandırılır.

Maaşın düşük gösterilmesinin işçiye zararları nelerdir?

Maaşın bordroda düşük gösterilmesi, işçinin çok sayıda hakkını olumsuz etkiler. Bazı çalışanlar bu konuda bilinçlidir ve gerekli yerlere şikâyetlerini yaparak haklarını ararlar. Hatta bu olayı yargıya taşıyanlar bile vardır. Ancak bu konuda henüz fikir sahibi olmayan işçiler de bulunmaktadır. İşverenin maaşınızı düşük göstermesi nedeniyle yaşayacağınız hak kayıplarını şöyle açıklayalım;

•İşçinin maaşı bordrosunda düşük gösterildiğinde, en başta emekli maaşı olumsuz etkilenir. Emekli maaşı hesaplanırken tüm çalışılan süreler ve tüm primler esas alınır. Primleriniz ne kadar düşükse, alacağınız emekli maaşı da o kadar düşük olur.

•İşçi hastalık ya da sakatlık gibi durumlarda rapor aldığında SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği alır. Geçici iş göremezlik ödeneği, bordrodaki maaşa göre ödenir. Maaşı düşük yatan kişiler, geçici iş göremezlik ödeneği alırken hak kaybı yaşar.

•İşsiz kalan işçilere İŞKUR tarafından işsizlik maaşı verilir. Bu maaş da bordro üzerinden hesaplanır. Maaşı düşük gösterilen kişilerin alacağı işsizlik maaşı da düşük olacaktır.

•İşçinin işinden ayrılırken alacağı kıdem ve ihbar tazminatı da maaş bordrosuna göre hesaplanmaktadır. Brüt ücret esas alınarak hesaplanan kıdem ve ihbar tazminatı için maaşı düşük yatan işçiler büyük hak kaybı yaşarlar.

Maaşın düşük gösterilmesi sonucunda nereye şikayet edilir?

İşvereninizin maaşınızı düşük gösterdiğini fark ettiyseniz, önce kendisine bildirimde bulunmanız gerekir. İşveren bu bildirimi yok sayarsa ALO 170 numarasını arayarak yetkililere durumu bildirmeniz gerekir. Eğer buraya şikâyette bulunmak istemiyorsanız, SGK’ ya bir şikayet dilekçesi yazarak durumun hemen incelenmesini talep edebilirsiniz. SGK yetkilileri gerekli incelemeleri hemen başlatır ve işverenin gerekli cezaları almasını sağlar.

Maaşı düşük gösterilen işçi, işten çıktığında tazminat alır;

İşçinin maaşının düşük yatırılması ya da sigorta prim günlerinin eksik yatırılması, işçinin haklı nedenlerle sözleşmesini feshetmesine imkân sağlar. Bu nedenle SGK’ya şikayet ileten işçiler sözleşmesini hemen feshetme hakkına sahiptir. Ayrıca işçi kıdem tazimatını almaya da hak kazanır.

Maaşın düşük gösterilmesi nedeniyle SGK’ ya şikâyet dilekçesi nasıl hazırlanır?

Maaşınız düşük gösteriliyorsa ve bunu SGK’ ya şikâyet etmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan dilekçeyi yalnızca birkaç dakika içinde, sitemizden yardım alarak hazırlayabilirsiniz. Dilekçenizi kolayca nasıl hazırlayacağınızı ve nasıl çıktı alabileceğinizi detaylı olarak açıklayalım;

Dilekçeyi hazırlamaya başlamak için “örneği doldurunuz” kısmından devam edin.

Gelen ekranda bulunan ilgili bölümlere işyerinizin bağlı olduğu SGK müdürlüğünün adını yazın (Niğde, İstanbul gibi). Adınızı, soyadınızı ve kimlik numaranızı da yazarak bir sonraki bölüme devam edin.

Diğer bölüme ikamet ettiğiniz adresi, işverenin adını soyadını, unvanını, işverenin vergi sicil numarasını yazarak ilerleyin.

Sonraki bölümde işverenin ikamet ettiği adresi, işyerini adresini ve ne kadar süre bu iş yerinde çalıştığınızı yazarak, “devam” kısmından sonraki bölüme geçin.

Bu bölümde, bu iş yerinde hangi tarihten itibaren çalışmaya başladığınızı, hangi tarihte bu iş yerinden ayrıldığınızı ve işveren tarafından SGK’ ya bildirilen maaş tutarını yazarak devam edin.

Sonraki bölüme gerçekte ne kadar maaş aldığınızı ve dilekçeyi vereceğiniz tarihi yazarak, dilekçinizi tamamlayın.

Dilekçenin çıktısını almak için “işlem tamamlandı” kısmından ödeme sayfasına ulaşın. Ödemenizi güveni olarak yaptıktan sonra dilekçenizin çıktısını alabilirsiniz. Belirtilmiş olan belgeleri de ekleyerek ve dilekçeyi imzalayarak, gerekli başvuruyu hemen yapabilirsiniz.