İstifa Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:10:11 PM

Ücret

14.90 TL

İstifa Dilekçesi

İşinizden hangi nedenle ayrılmaya karar verirseniz verin, ayrılmadan önce mutlaka istifa dilekçesi vermeniz gerekir. İstifa dilekçesi, belirli ihbar süreleri dikkate alınarak verilmelidir. Aksi halde işvereninize ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. İşinizden istifa ediyorsanız, bazı haklarınızdan da feragat ettiğiniz anlamına gelir. Örneğin; kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alamazsınız. İşten ayrılırken kullanmadığınız izinler varsa, bunların ücretlerini talep etme hakkınız bulunur. İstifa etmeden önce çok iyi karar vermeli ve planlamanızı doğru şekilde yapmalısınız.

İşçi istifa dilekçesi ne zaman verilmelidir?

İşinizden istifa etmeden önce kanunda yer alan ihbar sürelerini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Ayrıca yarım kalan işlerinizi tamamlamanız, profesyonelliğinizi gösterecektir. İhbar süreleri, işverenin sizin yerinize yeni bir işçi bulması ve mağdur olmaması açısından önemlidir. Kanunda yer alan ihbar süreleri şöyledir;

Son iş yerinizde 6 aydan daha kısa süreli çalıştıysanız ihbar süresi 2 hafta,

Son iş yerinize 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalıştıysanız ihbar süresi 4 hafta,

Son iş yerinizde 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalıştıysanız ihbar süresi 6 hafta,

Son iş yerinizde 3 yıldan fazla çalıştıysanız ihbar süresi 8 haftadır.

Bu süreleri göz önüne aldığınızda, istifa mektubunuzu bu sürelerden önce vermeniz gerekir. Başka bir deyişle istifa ettikten sonra ihbar süresi kadar çalışmanız gerekebilir. Bu durum işvereninize bağlıdır. İşvereniniz ihbar tazminatı almak istemezse ya da ihbar sürelerinde sizi çalıştırmak istemezse, istifanız hemen değerlendirmeye alınır ve gerekli çıkış işlemleriniz yapılır.

İşçi istifa nedenleri nelerdir?

İşçi istifa nedenleri kanunda açıkça belirtilmiştir. İşçi kendi rızası ya da isteğiyle işinden ayrıldığında kıdem tazminatı alamaz. Ancak kanunda yer alan bazı haklı hallerin olması sonucunda, kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Uygulamaya bakıldığında işçilerin en çok istifa ettikleri nedenler yeni bir işe başlanmak istenmesi, kariyer planlaması, mevcut işindeki maaşının düşük olması, işveren tarafından istifaya zorlanılması şeklindedir.

İstifa Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

İşinizden istifa etmek için gerekli olan dilekçeyi, birkaç dakika içinde ve kolayca hazırlayabilmek için sitemizden yardım alabilirsiniz. İstifa dilekçenizi hazırlayabilmek için “örneği doldurunuz” kısmından devam etmeniz gerekir. Daha sonra aşağıdaki adımları izleyip, çıktınızı alabilirsiniz.

İlk ekranda sizden istenen iş yerinizin adı ya da unvanı, çalışmaya başladığınız tarih ve istifa ettiğinizi tarih bilgilerini yazın. Ardından “devam” bölümüne tıklayarak sonraki bölüme ilerleyin.

Son bölüme dilekçe tarihi, adınızı ve soyadınızı yazarak dilekçenizi tamamlayın.

Dilekçenizin çıktısını alabilmek için “işlem tamamlandı ve devam et” bölümüne tıklayarak sepetinize ulaşın. Buradan da “ödeme yap” kısmına tıklayarak ödeme sayfasına gelin. Ödemenizi güvenli şekilde gerçekleştirdikten sonra dilekçenizin çıktısını alıp imzalayarak, işyerinize teslim edebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT!

HAKLI BİR SEBEPLE İSTİFA EDİYORSANIZ ''HAKLI FESİH DİLEKÇESİ''Nİ DOLDURMANIZ GEREKMEKTEDİR.