Kızlık Soy İsmini Kullanma Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:09:54 PM

Ücret

24.90 TL

Kızlık Soy İsmini Kullanma Dilekçesi

Kadınlar evlendikten sonra, babalarından aldıkları soyadını kullanabildikleri gibi eşlerinin soyadını da kullanabilmektedir. Evlenen kadın, herhangi bir başvuruda bulunmaması halinde eşini soyadını kullanır. Medeni Kanun’a göre kadınların evlendikten sonra hem kızlık soy isimlerini hem de eşlerinin soy isimlerini kullanmaları mümkündür.

Evlendikten sonra kızlık soy isminin kullanılması;

Bazı ülkelerde kadınlar evlendikten sonra kızlık soy isimlerini kullanma hakkına sahip değildir. Ancak ülkemizde kadın erkek eşitliği nedeniyle kadınlarımıza, kızlık soy ismini kullanma hakkı verilmiştir. Evlenen kadınlar tercih etmeleri halinde hem kızlık soy isimlerini hem de eşlerini soy isimlerini birlikte kullanabilmektedir. Herhangi bir tercihte bulunmamaları durumunda ise yalnızca eşlerini soy isimlerini kullanabilirler. Yine 2015 yılında Yargıtay tarafından uygulanan karara göre kadınlar evlendikten sonra, yalızca kızlık soy isimlerini kullanma hakkına da sahip olmuştur.

Evlendikten sonra yalnızca kızlık soy ismini kullanma;

30 Eylül 2015 tarihinden önce kadınların yalnızca kızlık soy isimlerini kullanma talepleri reddedilirdi. Ancak bu tarihte Yargıtay tarafından verilmiş karara göre kişinin soy ismi, özel hayatı kapsamındadır. Evli kadının eşinin soy isminin kullanmaya zorlanması ise özel hayata müdahale olarak değerlendirilir. Bu nedenle verilen kararda kızlık soy isminin kullanılması talebi insan hakkı olarak nitelendirilmiştir. Sonuç olarak Yargıtay tarafından evli kadının eşinden aldı soy isminin iptaline, kızlık soy isminin kullanabileceğine hükmedilmiştir.

Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karara göre evli kadınlar, kızlık soy ismi kullanma dilekçesi ile Aile Mahkemelerine dava açma ve yalnızca kızlık soy isimlerini kullanma hakkına sahip olmuştur. Eşinin soy ismini iptal ettirerek yalnızca kendi kızlık soy ismini kullanmak isteyenlerin, dava dilekçesi ile Aile Mahkemelerine başvuruda bulunması gerekir.

İki soy isim kullanma kanunu;

Kadın ve erkek eşitliği gerekçesi ile anayasa insan hakları mahkemesi tarafından soyadı kanunu ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Ülkemizde kadının soy ismi kanunu ile ilgili tüm maddeler, Medeni Kanun’da yer almaktadır. Bu kanunun 187. Maddesine göre kadın evlendikten sonra eşinin soyadını alacaktır. Ancak kadının talepte bulunması halinde hem eski soy ismini hem de eşinin soy ismini kullanması mümkündür.

Kızlık soy isminin kullanılması için yapılması gerekenler;

Kadının evlendikten sonra çift soy isim kullanması için mahkemeye başvurmasına gerek yoktur. Nüfus Hizmetleri yönetmeliğinde, evlenen kadının talep etmesi halinde, mahkemeye başvurmaya gerek olmadan çift soyadı kullanabilmesi mümkün kılınmıştır. Evlenirken kızlık soyadını kullanmak isteyen kadınların evlilik işlemleri sırasında, evlendirme memuruna yazılı başvuruda bulunması yeterlidir.

Evlendikten sonra kızlık soy ismini ve eşinin soy ismini birlikte kullanmak isteyen kadınların, yeni kimlik edinme işlemleri sırasında nüfus müdürlüklerine, kızlık soy ismini kullanma dilekçesi ile başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

Kızlık Soy İsmini Kullanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Kızlık soy isminizi tekrar kullanabilmek için yazılı olarak başvuru yapmanız gerekir. İhtiyacınız olan dilekçeyi hemen hazırlayabilmek için sitemizden yardım alabilirsiniz. Yalnızca birkaç soruya cevap vererek dilekçenizin otomatik olarak hazırlanmasını sağlayabilir, hemen çıktısını alarak imzalayabilir ve vakit kaybetmeden başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu dilekçeyi nasıl hazırlayacağınızı açıklayalım;

Kızlık soy ismini kullanma dilekçesi bölümüne tıkladıktan sonra ekranın sol tarafındaki “örneği doldurunuz” kısmından devam edin.

Karşınıza açılan sayfadaki bölümlerde istenen bilgileri, eksiksiz olarak doldurun. İlk bölümde istenen hangi nüfus müdürlüğüne bağlı olduğunuz, bağlı bulunduğunuz il ve ilçe, evlenmeden önceki soy isminiz bilgilerini yazarak “devam” kısmından bir sonraki bölüme ilerleyin.

Diğer bölümde dilekçeyi vereceğiniz tarihi, evlenme tarihinizi ve kimlik numaranızı yazarak devam edin.

Son bölümde adınızı, soyadınızı, açık adresinizi ve telefon numaranızı yazarak, dilekçenizi tamamlayın.

Dilekçenin çıktısını almak için “işlem tamamlandı” kısmına tıklayarak sepetinize ulaşın. Buradan da “ödeme yap” sayfasına gelerek ödemenizi gerçekleştirin. Ardından, dilekçenin hazır halinin çıktısını alabilirsiniz.