Kira Ödemeyen Kiracıya 1.İhtarname

Formatlar

PDF

Güncelleme

4/29/2021 11:02:46 AM

Ücret

14.90 TL

Kira Ödemeyen Kiracıya 1.İhtarname

Kira borcunun ödenmemesi, kiraya verenlerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biridir. Aralarında sözleşme olup olmamasına bakılmaksızın kanun tarafından, kiraya veren kişin hakları korunmaktadır. Kira sözleşmesi hem kiralayana hem de kiraya verene, borç ve haklar yükleyen bir sözleşmedir. Kira borcunu ödemeyen kişiler, kendilerine gönderilen ihtarnameye rağmen ödeme yapmadıklarında, kiraya veren kişiye tahliye hakkı doğmaktadır. Kiraya veren kişilerin 1. İhtarname ile gidebilecekleri yollar kanunda açıklanmıştır.

Kira ödemeyen kiracıya 1. İhtarname gönderildikten sonra izlenebilecek yollar nelerdir?

Kirasını ödemeyen kiracılar için borçlarından haberdar olmaları ve bu borçları belirli bir süre içinde ödemeleri gerektiğini belirten resmi yazıya ihtarname adı verilir. Bu ihtarnameyi noter aracılığı ile gönderirseniz tahliye davası sürecini hızlandırmış olursunuz. İhtarnameyi noter onayı olmadan da gönderme hakkınız bulunmaktadır. Kirasını ödemeyen kiracınız için 1. İhtarnameyi gönderdikten sonra aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz;

•Birinci İhtarnameden sonra ikinci ihtarın da gönderilerek tahliye davasının açılması
•Temerrüt nedeniyle tahliye davasının açılması
•Tahliye talepli icra takibi ile tahliyenin başlatılması

İkinci ihtar ile tahliye davasının açılması;

Kirasını ödemeyen kiracınız için bir yıl içinde iki haklı ihtar çekebilirsiniz. İlk ihtardan sonra, bir ihtarname daha göndererek verilen süre içinde borcun ödenmemesi durumunda, hemen tahliye davası açabilirsiniz. Göndereceğiniz ihtarname iki farklı ay için ödenmemiş borca yazılmış olmalıdır ve iki farklı şekilde gönderilmelidir.

Temerrüt nedeniyle tahliye davasının açılması;

Borcun temerrüde düşmesi nedeniyle tahliye davası açabilmek için 1. İhtarnameyi göndermiş olmanız yeterlidir. İhtarnamede belirtilen 30 günlük sürenin sonunda kiracınız halen ödeme yapmazsa ya da bu ihtarnameye itiraz etmezse, hemen temerrüt nedeniyle tahliye davası açabilirsiniz.

Tahliye talepli icra takibi başlatılması;

Kirasını ödemeyen kiracınız için 1. İhtarnameyi gönderirken tahliye talepli olarak göndermeniz gerekir. Bu şekilde dava açmadan, doğrudan tahliye talebi ile ihtarname gönderebilirsiniz. Tahliye talepli icra takibi başlatmadan ihtarnamenizi gönderirseniz, kiracının yalnızca borcunu ödemesi sağlanır ve kiracının tahliyesi yapılmaz. Tahliye talepli icra takibinde tek bir ihtarname göndermeniz yeterlidir. İhtarnamede verilen en az 30 günlük sürenin sonunda borcun ödenmemesi durumunda hemen tahliye işlemleri başlatılır.


Kira ödemeyen kiracıya 1. İhtarname dilekçesi nasıl hazırlanır?

Kiracınızın iki aydan daha uzun süreli ödenmemiş kira borcu varsa, 1. İhtarname gönderme ve borcunuzu talep etme hakkınız doğar. Bu ihtarnameyi kolayca hazırlayabilmek için sitemizden yardım alabilirsiniz. İhtarnamenin nasıl hazırlanacağını detaylı olarak açıklayalım;

İlk olarak ekranın sol tarafında bulunan “örneği doldurunuz” kısmına tıklayarak, ihtarnameye ulaşın.

Yine ekranın sol tarafından bulunan ihtar edenin adı ve soyadı, ihtar eden kişinin kimlik numarası ve ihtar çekilen kişinin adı ve soyadı bilgilerini doldurun. Ardından “devam” kısmına tıklayarak dilekçenizi doldurmaya devam edin.

İhtar çekilen kişinin kimlik numarası, ihtar çekilen kişinin açık adres bilgisi ve kira kontratınızın yapıldığı tarih bilgilerini yazarak devam edin.

Kira kontratında belirlediğiniz kira bedelini, toplam ödenmeyen bakiyeyi yani alacak bakiyesini ve ihtarnamenin verildiği tarihi yazın ve dilekçenizi tamamlayın.

Bu bilgileri tamamladıktan sonra ihtarnameniz otomatik olarak oldurulur ve hazırlanır. “İşlem tamamlandı ve devam et” kısmına tıkladıktan sonra sepetinize ulaşırsınız. Buradan ödeme yaptığınız da ise dilekçenizin PDF olarak çıktısını alabilir, imzalayabilir ve gerekli işlemi başlatabilirsiniz. Bu ihtarnameden 3 adet çıktı alarak birini kendinize almalı, diğerini notere vermelisiniz. Diğer çıktının da noter tarafından onaylandıktan sonra kiracınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.