Emanet Sözleşmesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:13:01 PM

Ücret

24.90 TL

Emanet Sözleşmesi

Emanet sözleşmesi, vedia sözleşmesi olarak da adlandırılır. Bu sözleşme hükümleri Borçlar Kanunu’nda düzenlenmiştir. Emanet yani saklama sözleşmesi, saklayan kişinin saklatılan eşyayı, saklayanın korumasına verdiği sözleşmedir. Saklayan, kendisine emanet olarak verilen şeyi güvenli bir yerde koruma altına almakla yükümlüdür. Bu sözleşmeye göre gerekli koşullar oluşursa saklayan kişi, ücret isteyebilmektedir. Yine bu sözleşme ile saklatan kişi, sözleşmeye göre oluşacak bütün masrafları ödemekle yükümlüdür. Eğer saklayan, saklatılan eşyadan dolayı zarar uğrarsa, saklatan kişi bu zararı ödemekle de yükümlü olur.

Emanet sözleşmesinde saklayanın borçları nelerdir?

Borçlar Kanunda, emanet sözleşmesi taraflarından olan saklayan kişinin bazı borçları vardır. Bunlar;

    Kullanım yasağının olması

    Geri verme yükümlüğünün bulunması şeklindedir.

Kullanım yasağı borcuna göre emaneti saklayan kişi, saklayan kişinin izni olmadığı sürece, saklatılan eşyayı kullanamaz. Saklayan bu yasağa uymazsa, kullanımdan doğan bedeli ve zararları ödemekle yükümlü olur.

Geri verme yükümlülüğünde ise emanet sözleşmesinde bir süre belirtilmiş olsa bile, saklatanın istemiş olması halinde, istenilen süre içinde saklayan tarafından eşyanın verilmesi zorunludur. Eğer sözleşme süresinden önce emanet geri istenirse, saklatan kişi saklayanın masraflarını ödemekle yükümlü olur. Emanet sözleşmesine konu olan şeyin teslimi ise korunması gereken yerde yapılmalıdır.

Saklayan kişi, emanet sözleşmesinde belirtilen süre bitmeden önce, saklatanın talebi olmadığı sürece, sakladığı şeyi geri veremez. Eğer sözleşmede bir süre belirtilmemişse, istenildiği zaman geri verilebilir.

Emanet sözleşmesi nasıl hazırlanır?

İki taraf arasında imzalanan emanet sözleşmesini hazırlamak için sitemizden yardım alabilirsiniz. Sözleşmenizi kısa süre içinde nasıl hazırlayabileceğinizi ve nasıl çıktı alabileceğinizi detaylı olarak açıklayalım;

Emanet sözleşmesine girdikten sonra ekranın sol tarafında bulunan “örneği doldurunuz” bölümüne tıklayarak devam edin ve soruları yanıtlayacağınız sayfaya ulaşın.

Gelen ekranda hem sözleşmenizi hem de doldurmanız gereken soruları göreceksiniz. Burada sizden istenen emanet verenin açık adresi, emanet verenin isim, soy isim ve kimlik numarası ile emanet alan kişinin açık adres bilgilerini yazın. Diğer bölüme geçebilmek için “devam” bölümüne tıklayın.

Bu bölümde istenen emanet alanın isim, soy isim ve kimlik numarası ile emanet bırakılan eşyanın ismi, adedi gibi ayrıntılarını yazın. Emanet verilen tarihi de yazarak son bölüme ilerleyin.

Son aşamada anlaşmazlık halinde yetkili olacak mahkemenin isminin bulunduğu İl’i, ismi olarak yazın. Emanet sözleşmesinin tarihini de yazarak, sözleşmenizi tamamlayın.

Tamamladığınız emanet sözleşmesini kontrol ettikten sonra çıktısını alabilmek için “işlem tamamlandı ve devam et” bölümüne tıklayın. Buradan sepetinize, “ödeme yap” kısmından da ödeme sayfasına ulaşırsınız. Ödemenizi yaptıktan sonra sözleşmenizin çıktısını iki nüsha olarak alabilirsiniz. Bu sözleşmeyi hem emanet alanın hem de verenin imzalaması gerekir. Sözleşmenin bir tanesi emanet alanda, diğeri de emanet verende kalmalıdır.