Nafaka Şikayet Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:15:38 PM

Ücret

24.90 TL

Nafaka Şikayet Dilekçesi

Nafaka, boşanan eşlerden birinin diğerinden daha yoksul olması ve hayatını idame ettirebilmesi amacıyla, hâkim tarafından belirlenen tutarda ve belirlenen süre kadar yapılan ödemeyi ifade eder. Boşanma sırasında hâkim tarafından belirlenen sürelerde ve düzenli olarak nafaka ödemesinin yapılması gerekir. Kanuna göre nafakasını ödemeyen eşler hakkında ceza talebi yapılabilir.

Nafaka şikâyet dilekçesi hangi durumlarda yazılmalıdır?

İcra İflas Hukukunun 344. Maddesine göre mahkeme tarafından kesinleşmiş olan nafakanın ödenmemesi halinde, nafakayı ödemeyen eş hakkında 3 aya kadar hapis cezası verilebilmektedir. Nafakayı ödemeyen eş hakkında şikâyet talebinde bulunabilmek için yine bu kanuna göre bazı şartların oluşması gerekir.

Nafaka ödemesi kesinleşmiş bir mahkeme kararına, nafaka ilamına ya da nafakaya ait ara kararına bağlı olmalıdır. Şikâyet için bu kararlardan birinin mutlaka olması gerekir.

Nafaka ödemeyen eş hakkında, aylık nafakasının tahsil edilmesi için icra takibine başlanmış olması ve icra takibinin nafakayı ödemeyen eşe tebliğ edilmiş olması gerekir.

Nafakayı ödeyen kişinin icra takibi ilamında yazılı olan ödeme koşullarına uymamış olması gerekir.

Nafakayı ödeyen eşe gönderilen icra tebliği ile mahkemeye verilen nafaka şikâyet dilekçesi arasında, en az bir aylık sürenin geçmiş olması gerekir.

Borçlu ya da sanık tarafından nafakanın kaldırılması ya da azaltılması konularında bir dava açılmamış olması gerekir. Bu dava açılmış ise davanın sonuçlanmış olması gerekir.

Nafaka şikâyet dilekçesinin, suçun işlenmesinin öğrenildiği tarihten itibaren en fazla 3 ay içinde yapılması gerekir. Başka bir ifade ile nafaka şikâyetleri en fazla 3 aylık borç için yapılır. Bu süreyi aşan toplu borçlar için yapılamaz. Bu nedenle nafaka şikâyeti yapacak olan kişilerin bu süreleri dikkat almaları gerekir.

Nafaka şikâyet dilekçesi ne zaman ve nereye yazılmalıdır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi nafaka şikâyet dilekçesi 3 ay içinde yazılmalıdır. Bu 3 aylık süre, hak düşürücü süredir ve 3 ayın sonunda yapılan şikayetler dikkate alınmaz. Nafaka şikâyet dilekçesinin verileceği makam, İcra Ceza Mahkemesidir. Bu dilekçeye boşanma davasını tarihi ve dosya numarası, sanığa mutlaka icra tebliğinin yapıldığı bilgisi ve nafakanın tutarı gibi bilgiler yazılmalıdır. Nafakayı ödeyen kişinin gerekli cezayı alabilmesi için boşanma davası, icra takibi tebliği gibi tüm deliller dilekçeye eklenmelidir.

Nafaka şikâyet dilekçesi nasıl hazırlanır?

Ödenmeyen nafakalarınızı şikâyet etmek için gerekli olan dilekçeyi, sitemizden yardım alarak hazırlayabilirsiniz. Bu dilekçeyi hazırlamak için yapmanız gerekenleri açıklayalım;

Nafaka şikâyet dilekçesi bölümünden “örneği doldurunuz” kısmına tıklayarak ilerleyin.

Dilekçe bilgilerini dolduracağınız ekrandaki ilgili bölümlere, şikâyete konu olan icra dairesinin il ve ilçesinin ismini yazın. Ardından icra dairesinin ismini ve dosya esas numarasını yazın. Adınızı ve soyadınızı da yazarak, diğer bölüme ilerleyin.

Diğer bölümde kimlik numaranızı, adresinizi, karşı tarafından adını ve soyadını yazdıktan sonra devam edin.

Bu bölümde karşı tarafın yani borçlu olan tarafın kimlik numarası ve adres bilgilerini yazın. Ardından boşanma kararı veren mahkemenin bulunduğu ili ve ilçeyi yazarak devam edin.

Bir sonraki bölümde boşanma karar tarihi, boşanma mahkemesinin esas numarasını, boşanma mahkemesinin karar numarasını yazın ve yine sonraki kısma devam edin.

Bu kısımda nafaka tutarını ve şikâyet tarihini yazın ve dilekçenizi tamamlayın.

Dilekçenizin çıktısını almak için önce “işlem tamamlandı” kısmından devam edin ve ödeme sayfasına ulaşın. Ardından ödemenizi gerçekleştirin ve dilekçenizin çıktısını PDF olarak alın. İmzaladıktan sonra da ilgili makama teslim ederek, başvurunuzu yapın.