Sahte Kimlik Kullanılarak Telefon Hattı Alınması Nedeniyle Suç Duyurusu Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:14:47 PM

Ücret

24.90 TL

Sahte Kimlik Kullanılarak Telefon Hattı Alınması Nedeniyle Suç Duyurusu Dilekçesi

Son dönemlerde GSM şirketlerinin aldığı şikayetlere bakıldığında, adına habersiz şekilde cep telefonu hattı açılan insanların şikayetleri görülmektedir. Çok sayıda insanın sıkça karşılaştığı sorunlardan biri olan kendi adınıza, haberiniz olmadan cep telefonu hattı çıkarılması, kanunlara göre suç sayılmaktadır.

Sahte kimlik kullanılarak telefon hattı alınması suçu için hangi cezalar verilir?

Sizin adınıza, sahte kimlik kullanılarak ya da kimlik belgelerinin kopyalanarak, haberiniz olmadan hat çıkarılması, bu hattın kullanılması ve bu hatla birlikte bir başkasına taciz, küfür, tehdit gibi eylemlerde bulunulması suç teşkil etmektedir. Aynı şekilde GSM şirketleri adına çalışan üçüncü şahıslar ya da bu şahısların izin vermesi sonucunda başkası tarafından imzanız taklit edilerek abonelik sözleşmesi imzalanması ve yine adınıza, haberiniz olmadan GSM hattı çıkarılması da suç sayılmaktadır.

Bu suçla ilgili hükümler Elektronik Haberleşme Kanunda düzenlenmiştir. Bu kanuna göre sahte kimlikle adınıza çıkarılan cep telefonu hattı nedeniyle suç duyurusunda bulunduğunuzda, Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre ceza verilecektir. Bu suça maruz kaldıysanız ve suç duyusunda bulunmak istiyorsanız, gerekli belgeleri eklediğiniz bir dilekçe hazırlamanız gerekir.

Dilekçenizi verdikten sonra suçun kapsamı ve niteliği araştırılır. Sahte kimlik kullanılarak GSM hattı çıkarılması, evrakta sahtecilik suçu sayılmaktadır. Suçun niteliği belirlendikten sora verilecek ceza, hakim tarafından belirlenir. Bu ceza, adli para cezası ya da hapis cezası olarak verilebilir.

Sahte kimlik kullanılarak telefon hattı alınması nedeniyle suç duyurusunda bulunduğunuzda, suçu işleyen kişi tespit edilir ve adına dava açılır. Açılan bu davada tüm deliller incelenir, bilirkişi tarafından imza incelemesi yapılır. Sonucunda verilecek karar ise bu incelemeler sonrasında, mahkeme tarafından belirlenir. Yargıtay’ın bu konuda daha önce verdiği kararlara bakıldığında, sahte kimlik kullanılarak telefon hattı açılması suçu için açılacak olan davaların Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülmesi gerekir.

Sahte kimlik kullanılarak telefon hattı alınması nedeniyle suç duyurusu nasıl yapılır?

Adınıza açılan tüm GSM hatlarını BTK’nın resmi internet sitesinden sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapmak için E-devlet’ten de yardım alabilirsiniz. Eğer haberiniz olmadan adınıza açılan bir GSM hattı tespit ederseniz, sorgulama sonucunda alacağınız belge ile birlikte bir dilekçe yazmanız ve suç duyurusunda bulunmanız gerekir. Bu dilekçeyi yazmak için sitemizden yardım alabilirsiniz. Sizlere sahte kimlik kullanılarak cep telefonu hattı alınması nedeniyle suç duyurusunda bulunacağınız dilekçeyi nasıl hazırlayacağınızı anlatalım;

İlk olarak sitemizdeki “dilekçeler” bölümünden, hazırlamak istediğiniz dilekçeye giriş yapın. Ardından ekranın sağ tarafından bulunan “örneği doldurun” kısmından devam edin.

Dilekçenizi hazırlayabilmek için sitemize üye olmanız gerekir. “Üye girişi yapın” kısmından girişinizi yapabilir, henüz üye olmadıysanız da birkaç kısa bilgiyi doldurarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Girişinizi başarıyla tamamladıktan sonra dilekçenizi hazırlamaya, size yöneltilen soruları doldurarak başlayabilirsiniz. İlk olarak şikayet edilecek il ve ilçe adını, adınızı, soyadınızı ve kimlik numaranızı yazmalı ve bir sonraki bölüme göçmek için “devam” kısmına tıklamalısınız.

Gelen ekrandaki adres ve şikayet edeceğiniz kişinin telefon numarası bilgilerini yazınız. Bu bölümde sahte kimlik kullanılarak ve sahte imzanızla sözleşme kuran bayinin adını, adresini, ilgili mobil şirketinin adını ve adresini yazarak, sonraki bölüme devam etmelisiniz.

Son olarak ilgili GSM şirketinin adını ve dilekçe tarihinizi yazarak, belgenizi tamamlamalısınız.

Dilekçenizi kontrol ettikten sonra “işlem tamamlandı ve devam et” bölümüne tıklayarak, sepetinize ulaşabilirsiniz. Sepetinize eklediğiniz dilekçenin çıktısını almak için “ödeme yap” bölümüme tıklamalısınız. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra dilekçenizin hemen çıktısını alabilir, imzalayarak ve gerekli belgeleri ekleyerek hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.