Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:01:15 PM

Ücret

69.90 TL

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Eşler arasındaki boşanma davaları Medeni Kanun’la düzenlenmiştir. Buna göre eşler arasında anlaşmalı boşama ve çekişmeli boşanma olmak üzere iki türlü boşanma söz konusu olabilir. Eşler, kendi aralarında boşanma kararı aldıklarında, anlaşmalı boşanma davası söz konusu olur. Anlaşmalı boşanma davasında her iki eş de kendi özgür iradesiyle boşanmaya karar vermiştir. Bu dava ile eşler arasındaki boşanma basit ve çabuk şekilde gerçekleşme imkânı bulur.

Anlaşmalı boşanmanın şartları nelerdir?

Anlaşmalı boşanmanın söz konusu olması için Medeni Kanun’da bazı kurallar belirlenmiştir. Bu kuralları şöyle açıklamak mümkündür;

Evlilik en az bir yıl sürmüş olmalıdır.

Anlaşmalı boşanma davasında eşlerin mahkemeye birlikte başvurması ya da bir eşin açtığı davayı diğer eşin kabul etmesi gerekir.

Anlamalı boşanma davalarında hâkimin eşleri dinlemesi gerekir.

Bu boşanmanın gerçekleşmesi için eşlerin aralarında anlaşmış olması, başka bir ifadeyle anlaşmalı boşanma protokolünü hazırlamış olmaları gerekir.

Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanmaya dönüşebilir mi?

Çekişmeli boşanma davalarında taraflar kendi aralarında anlaşamamaktadır. Ancak dava sürecinde kendi aralarında anlaşmaları ve anlaşma protokolü hazırlamaları durumunda, bu dava anlaşmalı boşanma davasına dönüşebilir.

Anlaşmalı boşanma davalarında hâkim neden eşleri dinler?

Hâkim, eşler arasında evlilik ilişkisinin bozulmasının nedenlerini araştırmakla görevli değildir. Hâkimin tarafları ayrı ayrı dinlemesinin nedeni, tarafların baskı altında tutulup tutulmadığını ya da eşlerin iradesinin etki altında kalıp kalmadığını anlamaktır. Hâkim eşleri ayrı ayrı dinler ve bu dinleme avukatlar aracılığıyla yapılmaz.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi nasıl hazırlanır, nereye verilir?

Anlaşmalı boşanma dilekçesinde eşlerin kendi aralarında anlaştıkları ve boşanmak istedikleri açıkça belirtilmelidir. Bu dilekçede boşanmanın nedenleri açıkça yazılmalıdır. Tarafların kimlik bilgileri de açıkça yer almalıdır. Nüfus kayıt örneği ile birlikte tarafların kendi aralarında hazırladıkları anlaşma protokolünün, bu dilekçeye eklemesi gerekir.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi Aile Mahkemesine verilmelidir. Çünkü bu boşanmada görevli olan mahkemeler aile mahkemeleridir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı il ya da illerde ise anlaşmalı boşanma dilekçesi, Asliye Hukuk Mahkemelerine verilmelidir.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği nasıl hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma için dilekçenizi sitemizden yardım alarak ve birkaç soruya cevap vererek, hemen hazırlayabilirsiniz. Bu dilekçeye ulaşmak ve hazırlamaya başlamak için ekranın sol tarafındaki “örneği doldurunuz” kısmına tıklamanız yeterlidir. Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri de aşağıdaki şekilde doldurabilirsiniz;

Dilekçenizi hazırlamaya davanın açılacağı ili ve ilçeyi, davayı açan kişinin adını, soyadını ve kimlik numarasını yazarak başlayın ve devam edin.

Diğer bölüme davayı açan kişinin açık adresini, davalı olan karşı tarafın adını, soyadını ve adresini yazarak ilerleyin.

Bir sonraki bölümde davalı olan kişinin kimlik numarasını, evlenme tarihini yazın. Çocuklarınızın olup olmadığını işaretleyin. Cevabınız evetse çocukların isimlerini ve sayısını yazarak devam edin.

Son bölüme daha önce hazırlamış olduğunuz anlaşmalı boşanma protokolünün tarihini yazın. Dilekçe tarihini de yazarak dilekçenizi tamamlayın.

Dilekçenin çıktısını almak için işlemi tamamlayarak ödeme sayfasına geçin. Ödemeniz alındıktan sonra dilekçenizin çıktısını PDF olarak alabilirsiniz. Davayı açan kişi dilekçeyi imzaladıktan sonra ilgili makama teslim edebilir. Anlaşmalı boşanma dilekçesi ile birlikte anlaşmalı boşanma protokolünü de sunmanız gerekir.