Kredi Kartı İptal Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:07:24 PM

Ücret

24.90 TL

Kredi Kartı İptal Dilekçesi

Kredi kartı, banka müşterilerinin kullandıkları, yüksek tutarlı ihtiyaçların satın alınmasında kullanılabilen, nakit avans ya da kredi alınabilen ya da taksili alışveriş yapılabilen bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartallarından alışverişin yanı sıra nakit avans gibi acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamanız da mümkündür. Son dönemlerde insanların birden fazla kredi kartı kullandığı görülmektedir. Kullanmadığınız ya da kullanmak istemediğiniz kredi kartını kapattırmak için bankalara başvuru yapmanız gerekir.

 Kredi kartı nasıl iptal ettirilir?

Kredi kartı kapattırmak ve iptal ettirmek farklı iki kavramdır ve birbiriyle çok karıştırılır. Kredi kartı kapattırmak, kullanıma kapattırmak anlamına gelir. Kredi kartınızı geçici bir süre kullanmak istemediğinizde ya da kartınız kaybolduğunda kullanıma kapattırabilirsiniz. Kartınızı bulduğunuzda ya da tekrar kullanmak istediğiniz dönemlerde ise tekrar açtırarak, kullanmaya başlayabilirsiniz. Kartınız çalındığında ise kredi kartınızı iptal ettirmeniz gerekir. İptal ettirmek, o kredi kartını bir daha kullanamayacağınız anlamına gelir.

Kredi kartını iptal ettirmek için bankaların çağı merkezleri aranmakta ya da banka şubelerine başvuru yapılmaktadır. Bankalar, bu başvurunun üzerine 7 iş günü içinde kredi kartını kapatmak ya da başvurunuza cevap vermek zorunadır. Bankaların büyük bir kısmı kartını iptal ettirmek isteyen müşterilerini caydırmak için bu süreç içinde farklı teklifler sunarlar. Bazen de iptal ettirilmek istenilen kartın bankalar tarafından kapatılmadığı ve halen aktif olduğu durumuyla da karşılaşılabilmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak ve kartınızı kesin olarak iptal ettirmek için bankalara bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

Kredi kartı, borcu varken iptal ettirilebilir mi?

Kanuna göre tüketiciler, kredi kartına borçlu olsalar bile kartlarını diledikleri zaman iptal ettirme hakkına sahiptir. Kredi kartınıza ne kadar borcunuz olursa olsun kartınız iptal edilir. Bankalar, borç tutarını yine aylık dönemlerde ekstre olarak size bildirmek ve aylık olarak talep etmek zorundadır. Kartınız kapalı olsa bile borcunuzu ödemeye devam edebilirsiniz.

Kredi kartı iptal dilekçesi nasıl doldurulur?

Bütün kredi kartı kullanıcıları, banka kartları kanununa göre kredi kartlarını tek taraflı olarak feshetme hakkına sahiptir. Bu hakkı kullanarak kartınızı iptal ettirmek için dilekçenizi eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Dilekçenizi hazırlamak için uygulamanız gereken adımları şu şekilde açıklayalım;

İlk olarak “kredi kartı iptal dilekçesi” başlığı altına tıklayarak “örneği doldurunuz” kısmına gelin.

Örneği doldurmak için ilk olarak sol taraftaki ilgili bölüme, kredi kartını aldığınız bankanın adını yazın.

Hemen ardından kredi kartı numaranızı ve dilekçenizin tarihini yazın ve “devam” kısmına tıklayın.

İkinci kısımda adınızı ve soyadınızı, açık adresinizi ve telefon numaranızı yazarak yeniden “devam” kısmına tıklayın.

Yine sol taraftaki ilgili bölümlere e-posta ve kimlik numarası bilgilerinizi yazın.

Bu bilgileri yazdıktan sonra dilekçenizin tamamlandığına dair uyarı görünecektir. Son adımda “işlem tamamlandı ve devam et” kısmına tıklayın.

Ekrana gelen sayfadan “ödeme yap” kısmına tıklayın ve fatura ve adres bilgilerinizi girin. Kart bilgilerinizi de girerek güvenli şekilde ödemenizi gerçekleştirin ve dilekçenizin çıktısını hemen alın. Dilekçenizi dilerseniz masa üstüne, PDF olarak da kaydedebilirsiniz.

Siz yukarıdaki bilgileri doldururken dilekçeniz, dilekçe ve yazım kurallarına dikkat edilerek hazırlanır. Kredi kartı iptalinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan metin, dilekçenin açıklama kısmında hazır olarak bulunmaktadır. Siz gerekli bilgileri birkaç dakika içinde doldurduğunuzda, kolaylıkla dilekçenizi hazırlamış ve çıktısını almış olursunuz.

Bankalara bu dilekçeyi vererek kredi kartı iptali için başvurunuzun dikkate alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu dilekçenin bir nüshasını elinizde bulundurarak, olası iptal edilmeme durumlarında tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz.

Kredi kartı iptal ederken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Kredi kartınızı iptal ettirdikten sonra sıkıntı yaşamamak adına, bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu önemli noktaları şu şekilde açıklayalım;

•    Kartınızdaki puanları kullanın;

Ödül puanları, kredi kartı kullanıcılarına yaptıkları harcamalar sonucunda, bankalar tarafından bedava alışveriş yapılması amacıyla verilen puanlardır. Kartınızı iptal ettirmeden önce bu ödül puanlarını kontrol ederek mutlaka harcayın. Kartınız iptal olduktan bu puanları kullanmanız ya da hesabınıza aktarılmasını istemeniz mümkün değildir.

•    Kartınızdaki otomatik ödeme talimatlarını unutmayın;

Kredi kartlarına faturalarınızı tanımlatarak, fatura borçlarının her ay düzenli şekilde ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işleme otomatik ödeme talimatı denir. Kredi kartınızı iptal ettirdikten sonra kartınız kullanımda olmadığı için tanımlattığınız faturalar da ödenmeyecektir. Faturalarınızın ödenmemesi sorununu yaşamamak için kartınıza tanımlı olan faturaları kontrol edin ve kartınızı iptal ettirmeden önce otomatik ödeme talimatlarınızı sonlandırın.

•    Ek kartınızın kapanacağını unutmayın;

Ek kartlar, asıl kredi kartına bağlı olan kartlardır. Ek kartların limiti, asıl kredi kartının limitinden kullanılır. Asıl kartı iptal ettirdiğinizde, buna bağı olan tüm ek kartlar da iptal edilecektir. Kartınızı iptal ettirirken bunu da göz önüne almayı unutmayın.

•    Kredi kartı aidatı sürprizi yaşamayın;

Bankalar, siz dilekçenizi verdikten sonraki 7 iş günü içinde kredi kartınızı kapatmak zorundadır. Kredi kartı aidatı ise genellikle yılın son dönemlerinde alınır. Kartınızı iptal ettirdikten sonra yeni bir borçla karşılaşmamak için kart aidatının alındığı dönemlere dikkat edin ve bu dönem gelmeden kartınızı iptal ettirin.