Trafik Cezasının Tebliğ Edilmemesi Nedeniyle İtiraz Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:15:25 PM

Ücret

24.90 TL

Trafik Cezasının Tebliğ Edilmemesi Nedeniyle İtiraz Dilekçesi

Trafik cezası, bu cezayı alan kişilere tebliğ edilir. Posta yoluyla gönderilen bu belgeye tebligat adı verilir. Tebligat, cezayı alan kişilerin ev adresine, posta yoluyla gönderilir. Tabi ki bu evrakın hazırlanması ve gönderilmesi aşamalarında resmi prosedürlerle işlem yapılmaktadır. Trafik cezası tebliğ aşamasındaki işlemler prosedürlere göre yapılmadığında usulsüz olur ve kesilen cezanın iptali istenebilir.

Cezanın tebliğ edilmesi için gerekli süre ne kadardır?

Trafik cezalarında tebliğ işlemleri 10 gün içinde yapılmalıdır. Cezanın kesilmesinden itibaren başlayan bu sürede, tebligat belgesi postaya verilmelidir. Bu süre geçirildiğinde, cezayı alan kişinin itiraz etme ve cezanın iptalini isteme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca trafik cezası kendisine 10 gün içinde tebliğ edilen kişiler 15 gün içinde bu cezaya itiraz etme hakkına da sahiptir. Cezaya itiraz durumunda ödeme için işlenen süre durdurulur.

Bir kişi kendisi adına tebligat gelmemiş olsa bile kesilen trafik cezalarını e-devlet üzerinden sorgulayabilmektedir. Ayrıca tramer.gen.tr adresinden de sorgulama işlemlerini yapabilir ve adlarına kesilen trafik cezalarını ayrıntılı olarak görebilirler. Usulsüz tebligat dışında yanlış tebligat gönderimi de yapılmış olabilir. Usulsüz ya da yanlış tebligat durumlarında vatandaşların itiraz etme hakları bulunmaktadır.

Cezanın tebliğ edilmemesi nedeniyle itiraz nereye yapılır?

Adınıza kesilen trafik cezasını inceledikten sonra tebliğ tarihinde usulsüzlük tespit ettiyseniz, itirazlarınızı bir dilekçe ile Sulh Ceza Hakimliğine yapmanız gerekir. İtirazınızın geçerli olması için dilekçenizi kanunlara uygun olarak doldurmanız ve kanun maddelerinden yararlanarak dilekçenizi hazırlamanız önemlidir. Ayrıca dilekçenize aracınızla ilgili ruhsat fotokopilerini, nüfus cüzdanınızı ve itiraza konu olan ceza tutanağını da mutlaka eklemeniz gerekir. Mahkeme tarafından haklı görüldüğünüz takdirde itirazınız kabul edilir ve cezanın iptal edilmesi sağlanır.

Trafik Cezasının Tebliğ Edilmemesi Nedeniyle İtiraz Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Adınıza kesilen trafik cezasından 10 gün sonra haberiniz olduysa, size tebliğ edilen tarihten itibaren 15 gün içinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bu itirazı mutlaka, kurallara uygun şekilde yazılmış bir dilekçe ile yapmanız gerekir. Bu dilekçeyi hazırlama konusunda sitemizden profesyonel yardım alabilirsiniz. Sadece birkaç dakika içinde dilekçenizi hazırlayabilir ve hemen çıktısını alarak, gerekli başvuruyu yapabilirsiniz. Sitemizden hazırlayacağınız bu dilekçe hesabınıza kaydedilir ve daha sonra düzenleme yaparak tekrar kullanabilme hakkı da elde edersiniz. Trafik cezasının tebliğ edilmemesi nedeniyle itirazınızı yapmak için “örneği doldurunuz” kısmına tıklayarak aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

İlk aşamada sizden ikamet ettiğiniz il veya ilçe ismi istenecektir. Ayrıca adınız ve soyadınız ile kimlik numarası bilgilerinizi de yazmalısınız. Ardından “devam et” kısmına tıklayarak ilerleyin.

Diğer aşamaya geçtiğinizde açık adres bilginizi, size iletilen tutanağın tanzim tarihini ve size tebliğ edildiği tarihi yazarak devam edin.

Diğer aşmada aracınızın plaka numarasını, kesilen ceza tutarını ve itiraz etme tarihinizi yazarak yine devam edin.

Bu aşamada ise ceza tutanağını yazan amirliğin adını, ceza tutanağındaki tarihi ve ceza tutanağındaki seri numarasını yazarak devam edin.

Son aşmada ceza tutanağındaki sıra numarasını yazın ve dilekçenizi tamamlayın. Ardından ekranın sağ tarafında bulunan “işlem tamamlandı ve devam et” kısmına tıklayarak, ödeme sayfasına gelin.

Ödemenizi birkaç saniye içinde gerçekleştirdikten sonra dilekçenizin çıktısını alabilirsiniz. Dilekçenizde yazan ekleri de temin edip dilekçeyi imzalayarak, gerekli başvuruyu yapabilirsiniz.