Tüketici Hakem Heyeti ( Hesap İşletim Ücreti İadesi ) Başvuru Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:02:05 PM

Ücret

29.90 TL

Tüketici Hakem Heyeti ( Hesap İşletim Ücreti İadesi ) Başvuru Dilekçesi

Hesap işletim ücreti, bankaların hesapları kullanan kişilerden, bu hesapları kullandıkları için aldıkları ücrettir. Son yıllarda bankalar, hesap işletim ücreti adı altında ciddi rakamlara ulaşan ücretler talep etmekteydi. Ancak Danıştay tarafından 2018 yılında çıkarılan bir karar ile bankaların aldıkları hesap işletim ücretleri iptal edilmiştir. Bu karara göre bankalar artık hesaplardan hesap işletim ücreti alamayacakları gibi geçmişe dönük aldıkları ücretleri de iade edeceklerdir.

Hesap işletim ücreti nasıl geri alınır, hangi yollar izlenmelidir?

Danıştay’ın vermiş olduğu iptal kararına göre zaman aşımı süresi dikkate alınarak iade işlemi yapılmalıdır. Zaman aşımı süresi 10 yıl olduğu için vatandaşlar, geçmişe dönük 10 yıllık hesap işletim ücreti isteme hakkı elde etmiştir. Bankaların aldıkları hesap işletim ücretinin iadesini istemek için bir dilekçe ile bankaya başvurmanız gerekir. Bu dilekçeyi, sitemizde bulunan “Hesap İşletim Ücretinin İadesi Dilekçesi” bölümünden edinebilirsiniz. Dilekçenizde, bankadan geçmişe dönük dekontlarınızı ve son 10 yıl içinde ödemiş olduğunuz hesap işletim ücretinin toplam tutarı ile birlikte bunların iadesini talep etmelisiniz. Bankalar, verdiğiniz bu dilekçeye 15 gün içinde geri dönüş yapmalıdır. Ancak uygulamaya bakıldığında çoğu banka size geri dönüş yapmamakta ve toplam tutarı bildirmemektedir. Böyle bir durumda tüketici hakem heyetine başvuru yaparak paranızın iadesinin almanız mümkündür.

Tüketici hakem heyeti ile hesap işletim ücretinin iadesi nasıl alınır?

Tüketici hakem heyeti, tüketicilerin ayıplı ya da kusurlu bir mal veya hizmet alarak mağdur oldukları durumlarda, ilgili kanun ve yönetmeliklere göre tüketici ile firma arasına girerek, sorunları tüketicinin isteği üzerine çözmek amacıyla görevlendirilmiş bir heyettir. Tüketici hakem heyeti il ve ilçe kaymakamlıklarına bağlı olarak çalışmaktadır. Hesap işletim ücretinin iadesini bankalardan dilekçe yoluyla talep eden ve dilekçelerine cevap alamayan kişilerin, tüketici hakem heyetine başvuru yapma hakkı bulunur.

Tüketici hakem heyetine başvuru yapmak için bir dilekçe doldurmanız ve dilekçenize ek olarak, daha önce bankaya yazdığınız ve hesap işletim ücretinin iadesini talep ettiğiniz dilekçeyi de eklemeniz gerekir. Tüketici hakem heyeti dilekçenizi inceleyerek gerekli başvuruları yapar ve paranızın iadesini alabilirsiniz. Tüketici hakem heyetinin vermiş olduğu kararlar nihai nitelik taşır ve tüm firmalar, bu heyetin verdiği karara uymak zorunadır.

Tüketici hakem heyeti hesap işletim iadesi başvuru dilekçesi nasıl hazırlanır?

Bu dilekçeyi kurallara uygun olarak doldurmak için sitemizden yardım alabilirsiniz. Dilekçenizi birkaç dakika içinde kolayca hazırlayabilir ve hemen çıktısını alarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Tüketici hakem heyetine yapacağınız bu başvuru için dilekçenizin kurallara uygun olarak hazırlanması gerektiğini unutmamalısınız. İhtiyacınız olan dilekçeyi nasıl kolayca hazırlayacağınızı açıklayalım;

Tüketici hakem heyeti hesap işletim ücreti iadesi başvuru dilekçesi başlığına tıklayarak ”örneği doldurunuz” kısmına gelmelisiniz.

Ekranda dilekçenin açıklamalarının hazırlanmış halini göreceksiniz. Sağ tarafta bulunan ilgili bölümlere, dilekçinizi kişiselleştirmek için gerekli bilgileri yazmalısınız.

İlk olarak başvuru yapacağınız hakem heyetinin hangi il ya da ilçede olduğunu yazın. Ardından adınızı, soyadınızı, kimlik numaranızı ve açık adresinizi yazın ve “devam” kısmına tıklayın.

Bu bölümde talepte bulunduğunuz bankanın adını, bankanın adresini, hesabınızın bulunduğu banka şubesinin adını yazın ve yine “devam” kısmına tıklayın.

Bu bölümde hesap numarası, talep ettiğiniz tahmini tutarı ve telefon numaranızı yazarak yine ”devam” kısmına tıklayın.

Son aşamada dilekçenizin tarihini yazın. Bu aşamadan sonra dilekçenizin tamamlandığı uyarısını ekranda görebilirsiniz.

Ekranın en alt kısmından “işlem tamamlandı ve devam et” bölümüne tıklayarak ödeme sayfasına gelebilirsiniz. “Ödeme yap” kısmına tıkladığınızda adres ve fatura bilgilerinizi girerek, ödeme yapmak istediğiniz kart bilgilerinizi de ilgili bölüme yazarak, hemen dilekçenizin çıktısını alabilirsiniz.

Dilekçenizin çıktısını aldıktan sonra imzalayıp, dilekçede yazan ekleri de temin ederek, ilgili hakem heyetine hemen başvuru yapabilirsiniz. Bu dilekçe ile başvurunuzun değerlendirilmeye alınmasını sağlayabilirsiniz.