Kaçak Geçiş Cezasına İtiraz Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:04:36 PM

Ücret

24.90 TL

Kaçak Geçiş Cezasına İtiraz Dilekçesi

HGS, hızlı geçiş sistemi olarak adlandırılır. Bu sistem, köprü ve otoyollardan, araçların ücret ödeyerek geçmesini sağlar. Araçlar, bir HGS kartı alarak ve bu karta bakiye yükleyerek, hızlı geçiş sistemi olan yerlerden daha rahat ve kolay şekilde geçebilmektedir. Ancak HGS sistemlerinde yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı pek çok vatandaş para ödemek zorunda kalmaktadır. HGS geçiş işlemlerinden dolayı kesilen cezalara itiraz etme hakkınız bulunur. Bu itirazı bir dilekçe ile yaparsanız, daha çabuk sonuç alabilirisiniz.

Kaçak geçiş cezası neden kesilir?

HGS gişelerinden kaçak geçiş nedeniyle kesilen cezalar sürücülerden kaynaklı olabileceği gibi bu gişelerin bakımlarının yapılmamasından ya da gişelerin arızalı olmasından da kaynaklanabilir. Kaçak geçiş cezaları genellikle hız limitinin aşılması, araç plakasının okunmayacak durumda olması, cihazların arızalı olması ya da HGS kartında bakiye olmaması gibi durumlarda kesilmektedir.

Kaçak geçiş cezaları bazı durumlarda başka kişi adına da kesilebilmektedir. Eğer adınıza kesilen cezanın size ait olmadığını düşünüyorsanız, buna mutlaka itiraz etmelisiniz.

Kaçak geçiş cezası nasıl kontrol edilir?

Adınıza kesilmiş olan kaçak geçiş cezası olup olmadığını öğrenmek için e-devlet sisteminden sorgulama yapabilirsiniz. Zaten adınıza kesilen kaçak geçiş cezaları 10 gün içinde tarafınıza tebliğ edilir. Tebligatı aldığınız andan itibaren 15 gün içinde, bu cezaya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Kaçak geçiş cezası itirazı nasıl yapılır?

Kaçak geçiş cezası nedeniyle itiraz işlemlerinizi karayolları bölge müdürlüklerine yapmanız gerekir. Vereceğiniz dilekçe incelendikten sonra haklı bulunmanız halinde, adınıza kesilen cezanın iptali yapılır. İptal işlemiyle ilgili yine tarafınıza posta yoluyla bilgi verilir. Ancak postada gecikme yaşanacağından yine kaçak geçiş cezanızın iptal olup olmadığını e-devlet sisteminden sorgulama yaparak öğrenmeniz de mümkündür.