Aile İçi Şiddetten Korunma Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:08:02 PM

Ücret

24.90 TL

Aile İçi Şiddetten Korunma Dilekçesi

6284 NUMARALI AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN NEDİR?

Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve ısrarlı takip, tehdit mağduru olan kişilerin korunması, bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri içeren kanun.

NERELERE BAŞVURABİLİRSİNİZ?

Kolluk kuvveti (polis, jandarma) / Mülki amirlik (valilik, kaymakamlık) / Adliye, (savcılık, aile mahkemeleri) /  Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerine (ŞÖNİM) “Beni koruyun” diye başvurulduğunda belge aranmadan iki gün içinde koruma kararı alınıyor.

Başvurunuzu bulunduğunuz yerdeki en yakın kuruma yapabilirsiniz, ikametgâhınızın olduğu yer şartı yok. Şiddet mağduru neredeyse tedbir orada uygulanır.

Hayati tehlike söz konusu ise anında koruma sağlanması, kişinin sığınağa ya da güvenli bir yere yerleştirilmesi kararını mülki amirler alabiliyor. Aile mahkemesi kararını beklemek gerekmiyor.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Başvuru için şiddetin sadece ‘fiziksel’ olması gerekmez. Cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddet görüyorsanız bu yasa kapsamında tedbir ve koruma isteyebilirsiniz. Örneğin; hakaret, tehdit etmek, cinsel ilişkiye zorlamak, paraya el koymak, takip etmek, sosyal hayatını baskı altına almak da şiddettir. Doğrudan şiddete maruz kalmış olmanız gerekmez, bunun tehdidi altında olmanız da tedbir talebinde bulunmanız için yeterli.

Bir komşunuz veya tanıdığınız başvurunun tarafı olmadan savcılığa veya kolluğa şiddeti ihbar edebilir. Polis gelmek zorunda.

HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİYOR?

Şiddet uygulayanın konuttan uzaklaştırılmasına, aile bireylerine yaklaşmamasına karar veriliyor.

Şiddet uygulayanın telefon, mail, sosyal medya veya herhangi bir yöntem aracılığıyla ulaşmasının engellenmesini isteyebilirsiniz.

Can güvenliğiniz tehdit altındaysa kimlik ve adres bilgilerinizin resmi kayıtlarda gizlenmesini isteyebilirsiniz.

Nafaka isteyebiliyorsunuz. Koruma kararı süresince ve çocukların velayetini geçici olarak isteyebilirsiniz.

Şiddet uygulayanın silahını teslim etmesini talep edebilirsiniz.

Geçici maddi yardım talebinde bulunabilirsiniz.

KORUMANIN SÜRESİ NEDİR?

Karar altı aya kadar alınabiliyor.

Şiddet ve şiddet tehlikesi devam ediyorsa yenileyebiliyorsunuz. Uygulamada genelde üç veya dört aylık veriliyor.

Yenilemek isteniyorsa, bittiğinin ertesi günü mahkemeye başvurup yeniden karar aldırabilirsiniz. Şiddet olduğu sürece uzatmanın bir sınırı yok.

KARARI İHLAL EDERSE!

İlk ihlalde, üç günden 10 güne kadar zorlama hapsi var. Böyle bir durumda mağdurun, örneğin “Koruma kararını ihlal ediyor, beni iletişim araçlarıyla rahatsız ediyor” diye bildirmesi yeterli.

BEYANINIZ ESAS ALINMALI DERHAL KORUMA VERİLMELİ

6284 sayılı kanunun en önemli özelliği, şiddet mağduru başvurduğu anda ‘derhal koruma kararı verilsin’ diye vurgulanması. Şiddetin fiziksel olması gerekmiyor. Ekonomik, psikolojik, cinsel, sözel ve ısrarlı takip mağdurlarını da kapsıyor. Yazılı bir delil veya belge aranmıyor. Sizin beyanınız esas alınıyor ve ertesi gün karar alınabiliyor.

NEREYE ULAŞABİLİYORSANIZ ORAYA BAŞVURMA HAKKI

6284’ün en önemli yönü; kadınlar, kolay ulaşabileceği adres neresiyse oraya başvurabiliyor. Karakola, savcılığa, Şiddet Önleme Merkezlerine, bakanlıklara, barolara ve kadın örgütlerine... Her kadının başvuru ve farklı tedbir kararından yararlanma hakkı var.

KADIN-ERKEK ARASINDA HUKUKİ İLİŞKİ ŞART DEĞİL

6284 numaralı kanun, hem aile içindeki kadını hem de kadın-erkek arasında hukuki ilişki olmasa da (yani tanıdık erkek arkadaş, eski veya yeni erkek arkadaş gibi) kadına koruma kararı verilmesini sağlıyor. Polisler 7 gün 24 saat derhal kadının ifadesini alarak, soruşturma sürecini başlatmak zorunda. Koruma kararları hızla veriliyor. O nedenle 6284 sayılı kanun kapsamında koruma talep edin.

ÖRNEK NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Dilekçenizi kişiselleştirmek ve birkaç dakika içinde hazırlayarak çıktısını almak için buradan yardım alabilirsiniz. Dilekçenizi hazırlayabilmek için sadece ekranın sol tarafında bulunan birkaç soruya yanıt vermeniz yeterlidir. Dilekçenizi hazırlamaya başlamak için “örneği doldurunuz” kısmına tıkladıktan sonra aşağıda anlatacağımız adımları takip edebilirsiniz.

İlk aşamada şikayetinizi yapacağınız Cumhuriyet Savcılığının bulunduğu ile ve ilçe bilgilerini yazın. Ardından adınız ve soyadınız ve kimlik numaranızı girerek “devam” kısmına tıklayın.

Diğer adımda adres, şikayet edeceğiniz şüphelinin adı ve soyadı, şüphelinin kimlik numarası bilgilerini girin ve yine “devam” kısmın tıklayın.

Diğer adımda ise şüpheli olan kişinin adresi, evlilik tarihiniz ve çocuk sayısı bilgilerini doldurarak yine devam edin.

Son aşamada, uğradığınız şiddeti örneklerle açıklayın. Dilekçeyi vereceğiniz tarihi ve şiddete maruz kalınan tarihi yazın.

Bu bilgileri eksiksiz olarak doldurduysanız alt kısımda dilekçeyi tamamladığınıza dair bildirim görürsünüz. Sağ alt tarafta bulunan “işlem tamamlandı ve devam et” kısmına tıklayarak ödeme sayfasına gelebilirsiniz. Ödemenizi yaptıktan sonra dilekçenizi yazdırabilir ya da masa üstüne kaydedebilirsiniz.