Ad Soyad Değişikliği Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:01:34 PM

Ücret

24.90 TL

Ad Soyad Değişikliği Dilekçesi

Kişiler, doğdukları anda anne ve babalarının seçtikleri isimle ve babalarının soy isimleriyle yaşamaya başlarlar. Pek çok kişi adından ve soy adından memnun değildir. Medeni Kanun’a göre isim ve soy isim değiştirme hakkınız bulunmaktadır. İsim ve soy isim değişikliği sanıldığı kadar zor değildir. Sadece gerekli mahkemeye bir dilekçe ile başvurmanız yeterlidir. Görülecek dava sonucunda istemiş olduğunuz isim ve soy ismi hemen alabilirsiniz.

Soyadı değişikliği nasıl yapılır?

2018 yılından bugüne kadar yapılan uygulamada, bazı durumlarda vatandaşlara soyadı değiştirme hakkı tanınmıştır. Soyadı değişikliği isteyen kişiler Nüfus Müdürlüklerine bir dilekçe ile başvuru yapabilirler. Soyadı değiştirme işleminin yapıldığı durumlar şöyledir;

•Baba ile hiçbir ilginin kalmaması

•Soyadında noktalama hatalarının olması

•Soyadında yazım hatalarının olması

İsim değişikliği nasıl yapılır?

Kanuna göre vatandaşlar, haklı sebeplere sahip olduklarında, isimlerini değiştirme hakkına sahiptir. İsim değişikliği için belirlenmiş olan haklı sebepler şöyledir;

•Kişini isminin örf ve adetlere uygun olmaması

•Aynı isme sahip olan bir başka kişinin kanun güçleri tarafından aranıyor olması

•Şahsın isminin alay edilecek ya da komik bir isim olması

•Aynı isim ve soy isme sahip bir akrabanın olması

•Kişinin çevresi tarafından bir başka isimle anılıyor olması, hayatı boyunca farklı bir isim kullanması

•Şahsın isminin unisex olması nedeniyle cinsiyet karışıklığı yaşanması

•Kişinin din ya da cinsiyet değişikliği yapmış olması

•Şahsın kardeşinin de aynı isme sahip olması

•Kişinin, isminin kendi karakterine uymadığını düşünmesi

Kişiler ad soyadı değişikliği dilekçesi ile gerekli mahkemeye başvuru yaparak hakim karşısına, yukarıdaki nedenlerle çıkabilirler. Sayılanların dışındaki nedenler hâkim tarafından kabul edilmez ve isim ya da soy isim değişikliği yapılmaz.

Ad Soyad değişikliği için nereye başvuru yapılır?

Ad Soyadı değişikliği dana önceleri yalnızca mahkemeye dava açılarak yapılabiliyordu. Ancak son yıllarda çıkarılan kanuna göre her vatandaş yalnızca bir dilekçe ile il, ilçe idare kurullarına başvuru yaparak ad soyad değiştirme hakkına sahip olmuştur. Dana önceleri yalnızca bir kez yapılabilen isim ve soy isim değişikliği artık istenildiği takdirde, defalarca kez yapılabilmektedir. Mahkeme kararına gerek olmadan isim soy isim değişikliği yapılabilmesi için nüfus müdürlüklerine bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. İsim ve soy isim değişliği için gerekli olan harç ücretini yatırmanız istenir. Bu ücreti yatırmadığınız takdirde değişiklik gerçekleşmez.

Eğer Nüfus Müdürlüklerinde değişiklik yapılmazsa, mahkemeye yönlendirilirsiniz. Mahkemeden dava açılması için de yine bir dillekçe ile başvuru yapmanız ve gerekli harç ücretlerini yatırmanız yeterli sayılmaktadır. Ad soyad değişikliği için gerekli olan dilekçeyi Asliye Hukuk Mahkemesine yazıp göndererek, davanızı başlatabilirsiniz. Burada davacı taraf, Nüfus müdürlüğüdür.

Ad Soyad değişikliği dilekçesi nasıl hazırlanır?

Ad Soyad değişikliği talebinde bulunmak için gerekli olan dilekçeyi sitemizden yardım alarak, birkaç dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Yalnızca size yöneltilen birkaç soruya cevap vererek dilekçenizin doldurulmasını sağlayıp, çıktısını alabilir ve hemen imzalayarak ilgili makama teslim edebilirsiniz. Bu dilekçeyi nasıl hazırlayabileceğinizi ve nasıl çıktı alacağınızı açıklayalım;

Dilekçeyi hazırlamaya başlamak için ilk olarak “örneği doldurunuz” kısmından devam etmelisiniz.

Ekrandaki bölümlere başvuruyu yapacağınız nüfus müdürlüğünün adını, nüfusa kayıtlı olduğunuz ilin adını ve ilçenin adını yazarak bir sonraki bölüme devam edin.

Sonraki bölüme nüfusa kayıtlı olduğunuz mahalle ve köy adını, şimdi kullandığınız ismi ve değiştirilecek olan yeni ismi yazarak, sonraki bölüme devam ediniz.

Diğer bölümde dilekçeyi vereceğiniz tarihi, adınız ve soyadınızı, kimlik numaranızı da yazarak devam ediniz.

Son bölümde açık adres bilgilerinizi ve telefon numaranızı da yazarak, dilekçenizi tamamlayabilirsiniz.

Hazırladığınız dilekçeyi kontrol ettikten sonra çıktısını almak için “işlem tamamlandı ve devam et” kısmından ilerlemeniz gerekir. Karşınıza gelen sepet sayfasından “ödeme yap” kısmına tıklayarak, gerekli ödemeyi hemen yapabilirsiniz. Ardından dilekçenizin çıktısını alabilirsiniz.