15 Yıl 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Dilekçesi

Formatlar

PDF

Güncelleme

1/28/2022 3:13:17 PM

Ücret

24.90 TL

15 Yıl 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Dilekçesi

08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olduysanız, 15 yıl çalışarak ve 3600 prim gününü doldurarak, emekli olmak için çalışmaya gerek kalmadan yaşınızı bekleyebilirsiniz. Bu bekleme sürecinde çalıştığınız iş yerinden istifa ettiğinizde ise kıdem tazminatınızı alma hakkınız bulunur. Bu tazminatı alabilmek için öncelikle SGK’dan “emekli olabilir” yazısı almak için bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. Bu yazıyı aldıktan sonra çalıştığınız iş yerine istifa dilekçesi hazırlayarak, aldığınız yazıyı da dilekçenize eklemeniz gerekir. Hazırlamanız gereken bu iki dilekçe için sitemizden yardım alabilirsiniz. Bu dilekçeleri nasıl hazırlayacağınızı detaylı olarak açıklayalım;

SGK’ya verilecek dilekçe nasıl hazırlanır?

SGK’ya vereceğiniz dilekçeyi hazırlamak için ekranın sol üst tarafında bulunan “devam” kısmına tıklayarak ilerleyebilir ve aşağıdaki anlatacağımız birkaç soruya cevap vererek, dilekçenizi hemen hazırlayabilirsiniz.

İlk aşamada çalıştığınız iş yerinin bağlı bulunduğu SGK müdürlüğünün adını yazın (Niğde, Kayseri gibi). Yine bu aşamada sigorta sicil numaranızı ve kimlik numaranızı yazarak devam edin.

Diğer aşamada 15 yıl ve 3600 prim günü şartını doldurduğunuz tarihi, adınızı, soyadınızı ve açık adresinizi yazarak dilekçenizi tamamlayın.

Ekranın sağ alt tarafında bulunan “işlem tamamlandı ve devam et” bölümüne tıklayın ve sepetinize ulaşın. Buradan “ödeme yap” kısmına gelerek, ödemenizi tamamlayın ve dilekçenizin çıktısını alın.

Bu dilekçeyi hazırlayarak SGK’ya teslim ettiğinizde “emekli olabilir” yazınızı alabilirsiniz. Bu yazıyı, iş yerinize vereceğiniz istifa dilekçesine eklemeyi unutmayın.

İşyerine verilecek dilekçe nasıl hazırlanır?

Emekli olacağınıza dair yazınızı aldıktan sonra artık işyerinizden haklı nedenle istifa edebilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Hazırlamanız gereken dilekçe için ekranı sağ tarafından “devam” kısmına tıklayın ve aşağıdaki aşamaları takip edin.

Çalıştığınız iş yeri tüzel kişilikse unvanı ve adı, şahıs şirketi ise şahsın adı ve soyadını yazın. Bu bölümde, istifa edeceğiniz yerdeki işe başlama tarihiniz ve sigorta sicil numaranızı yazın ve devam edin.

Sonraki aşamada kimlik numaranızı, 15 yıl 3600 günü doldurduğunuz tarihi ve dilekçenizin tarihini yazın ve devam edin.

Son aşamada ise adınızı, soyadınızı ve açık adres bilgilerinizi yazarak dilekçenizi tamamlayın.

Ödeme sayfasına ulaşabilmek için “işlem tamamlandı ve devam et” bölümüne tıklayın. Buradan sepetinize erişebilir ve ihtiyacınız olan farklı dilekçeleri de ekleyerek toplu ödeme yapabilir, tüm dilekçelerin çıktısını alabilirsiniz. Ödemeniz gerçekleştikten sonra dilekçenizi alarak imzalayıp, gerekli başvuruları yapabilirsiniz.